Jaké bylo zastupitelstvo MČ Prahy 13 dne 12.června 2024

12. 6. 2024

K mému (ne)překvapení bylo velmi krátké. Navíc při něm chybělo 5-8 zastupitelů. Až na jednoho byli všichni z opozice. Není to dobrý obraz zastupitelstva Městské části Praha 13.

Závěrečný účet Prahy 13 za rok 2023

Druhý bod – Závěrečný účet Prahy 13 za rok 2023 – patří spolu se schvalováním návrhu rozpočtu k nejdůležitějším bodům projednávaným zastupitelstvem v příslušném roce. Opravdu? 11 opozičních zastupitelů se sice zdrželo, ale k tomuto bodu nevystoupilo, takže po úvodním slovu starosty pana Vodrážky jsem se do diskuse přihlásil jako jediný, nikoliv zastupitel, ale občan Prahy 13.

Nezpochybňoval jsem vcelku dobré hospodaření – účetní a snad i reálný zisk Prahy 13, ale některé úspory. Předně, jen vratka investičních dotací za rok 2023 činí asi 30 mil. Kč. Potřeby Prahy 13 investovat jsou přitom nemalé. Zdaleka nejde jen o stále odkládanou rekonstrukci nevyhovující školní jídelny v základní škole v Janského ulici.

Co horšího, několik milionů korun běžných výdajů se nečerpalo v odboru školství a několik dalších miliónů korun se nečerpalo v odboru sociální péče. V podmínkách hluboké sociálně ekonomické krize jsou takové úspory na pováženou.

Citelný nárůst odpisů je důsledkem předchozího zhodnocení majetku, spravovaného MČ Praha 13.

Mimořádná desetimilionová dotace základním školám a mateřským školkám na energie byla dána v zásadě nárůstem cen paliv, energie, vody.

12 opozičních zastupitelů nepodpořilo ani rozpočtové změny, přestože šlo zejména o schválení získání dotací z rozpočtů vyšších stupňů do rozpočtu Prahy 13.

Další opatření

Zastupitelstvo Prahy 13 schválilo zvýšení dotace na dopracování záměru „Dostupného bydlení“ na Praze 13. Jde o přípravu, nikoliv realizace záměru. Tyto byty by měly vzniknout při Jeremiášově ulici.

Dotace v sociální oblasti byly schváleny ve výši 2,5 miliónu korun.

Připravuje se stavba mateřské školky v Západním Městě ve spolupráci s firmou N.J.B. Real, a.s.

Věcná břemena prošla hladce. Podobně dva dílčí prodeje pozemků Prahou 13, dohoda o zrušení věcného břemene, o odstranění duplicitního vlastnictví, dvě změny v pozici tajemníka výborů zastupitelstva Prahy 13 a dodatky ke zřizovacím listinám několika základních škol na Praze 13.

V interpelacích jsem ventiloval jednak veřejnou zeleň, poničenou při výměně elektrických rozvodů v loňském roce na sídlišti Velká Ohrada (podle starosty Vodrážky prý žádná kompenzace nebude, protože by to bylo s ohledem na ochranná pásma protiprávní, zvážit lze jen osev trávníkem), a připravenost Prahy 13 na nový stavební zákon, jež bude z velké části účinný od 1. července 2024. Podle pana starosty to bude velký průser, byť se účastníci snaží. Chybí školení ad. Od vedoucího stavebního odboru jsem se dozvěděl, že se obávají zejména skutečnosti, že digitalizace nebude fungovat, takže budou nahraní. Problematický je i metropolitní plán. Mimo jiné vede pozemky parkovišť jako stavební parcely, čímž v případě soukromého vlastnictví příslušných pozemků existenci těchto parkovišť ohrožuje.

Po té zastupitel Kvítek interpeloval skutečnost, že na Základní škole Klausova přišlo asi 50 dětí o sportovní zázemí. Pomoc prý není, Praha 13 musí zvládat asi 700 ukrajinských dětí a kapacity škol nejsou nafukovací.

Na dotaz ve věci zamýšlené privatizace družstevních bytů bylo odpovězeno, že v případě bytů v ulici Rotavská se řeší otázka dvou nouzových bytů, které je problém převést na družstvo.

Autor: 
Ing. Jan Zeman CSc.
Zdroj: 
ZO KSČM Praha 13