Na můj vkus proběhlo skoro až ve vánoční atmosféře usmíření. Už jen začátek jednání byl překvapivý. Starosta pustil do programu dva body Pirátů a Zelených ohledně změny jednacího řádu, které reagují na pandemickou situaci. Tyto body si koalice s opozicí před jednáním prodiskutovala a dohodla se na jejich znění.
Prahu dlouhodobě trápí krize bydlení. Předražené nájmy, nedostatek sociálních bytů, prázdné investiční byty developerských dravců, stovky pražských budov zejících prázdnotou a k tomu neschopný Magistrát pak znamenají jediné - nedostupné bydlení pro malé rodiny, pracující, studenty...
Události se valí rychlostí světla a zdá se, že čím více se pozastavil běžný život společnosti, tím více se toho vlastně děje. Prapodivně jsme ne/oslavili státní svátek připomínající vznik Československa v roce 1918, které je pro naše občany narozené před 1. lednem 1993 stále jejich rodnou vlastí. A je tu další výročí, a pěkně kulaté. Výročí bitvy na Bílé hoře 8. listopadu 1620.
Armáda ČR musí být zárukou bezpečnosti našich občanů při krizových situacích. Zásadní je obrana naší vlasti, nikoli účast na kriminálních taženích paktu, počínaje Jugoslávií, přes Afghánistán a Irák až po Sýrii.
Schválíme ta opatření, která poslouží zájmům českých lidí, jejich bezpečnosti, zdraví a zlepšení jejich životní úrovně. Nepodpoříme však, aby se ztráty velkokapitálu hradily z kapes pracujících!
"Poslanecká sněmovna začne probírat vládní návrh zákona o zaměstnanosti, obsáhlou novelu, která se týká tzv kurzarbeitu práce, která by měla být zajišťována lidem, kteří o ní mohou v rozhodné ekonomické době, propadu, recesi, přijít a měla by pomoci dv
Tak jsme se dočetli, že vedení hlavního města Prahy (koalice Piráti, Praha Sobě a STAN) se rozhodlo zdražit jízdné v městské hromadné dopravě v Praze. Netroškaří, základní předplatní jízdné chce zdražit až o 50 %! Chce také sáhnout na bezplatné jízdné, zejména pro důchodce nad 65 věku či studenty, zavedené předchozím vedením hlavního města za podpory KSČM.
Zastavil jsem se na zastupitelstvu hlavního města Prahy 11. června 2020. Víc než pan primátor mě zaujalo vystoupení Jiřího Pospíšila z TOP 09. Stručně řečeno, řval do mikrofonu, že se stát za koronavirové krize sprostě na Prahu vykašlal. Neví, že nejen Česko, ale že celý svět zastihl koronavirus zjevně nepřipravený?
Do jisté míry pracovní, do jisté míry ve znamení politikaření mezi vládnoucí koalicí ODS, ANO 2011 a KDU-ČSL+ STAN na jedné straně a piráty a zelenými na straně druhé.
Kácení sloupů, odstraňování pomníků a přejmenovávání ulic bývá většinou jakýmsi rituálním doprovodem revolučního nadšení. Když jsem byl v devadesátých letech členem Zastupitelstva hlavního města Prahy, bylo dílo dokonáno a nové názvy ulic už visely.
Pražští komunisté s hrdostí připomínají 75. výročí Pražského povstání. V květnu 1945 jím vyvrcholilo Květnové povstání českého lidu, otevřené ozbrojené vystoupení proti hitlerovským okupantům, představující dovršení protifašistického odboje českého národa. Povstalci, zdaleka nejen komunisté, bojovali za svobodu na 1600 barikádách.
V těchto dnech si připomínáme tragickou událost, která se stala v Radotíně 20. dubna 1930, na Velikonoční neděli. Tehdy se vysoce průmyslové okolí Prahy potýkalo s dopady hospodářské krize z roku 1929. Fabriky propouštěly, dělníci stávkovali za udržení mzdy k přežití, byla vysoká nezaměstnanost a celé dělnické rodiny hladověly.
Dnes jsme se sešli u zničeného pomníku maršála I. S. Koněva a dali jsme najevo, že pro nás tímto věc zdaleka nekončí! Účastni byli Marta Semelová, předsedkyně Krajského výboru Praha, Milůan Krajča zvolený člen Výkonného výboru ÚV KSČM, Josef Skála, marxista a historik a další.
Mimo jiné ve stínu koronaviru. Pravda, v 13.30 dne 11. března 2020 nebyl znám případ koronaviru na Praze 13. Co není, ale může snadno být. Situace se mění od hodiny k hodině.
O co tedy jde? „Národní cena České republiky za společenskou odpovědnost“ je ocenění, které uděluje Ministerstvo průmyslu a obchodu subjektům z veřejné a soukromé sféry za správné chování v sociální, ekonomické a environmentální oblasti.
Neuškodí občas navštívit dopravní výbor zastupitelstva hlavního města Prahy. Zvláště, když se bilancuje dosažený pokrok ve velkých pražských investicích do dopravní infrastruktury. Přípravy prý relativně úspěšně pokračují. Podle kolikáté koncepce, resp. jak velké jsou zpoždění, se neuvádí.Údaje o předpokládaných nákladech se pružně mění.
Rakouská císařovna Marie Terezie v 18. století zakládala poštu s tím, že by neměla být žádná obec tehdejší habsburské monarchie izolována od zbytku říše. Pošta měla zajišťovat spojení do všech obcí za ekonomicky přijatelnou cenu. Samozřejmě, v éře dostavníků trvalo určitou dobu, než se základní síť pošt vybudovala. Kvalita poštovních služeb odpovídala době.
Pražské zastupitelstvo se vyznamenalo. Revokovalo své rozhodnutí, jímž se replika Mariánského sloupu opět vrací na Staroměstské náměstí, aby se stala protiváhou pomníku Jana Husa a pietního místa, kde byli popravení představitelé protihabsburského odboje za třicetileté války.