Ke konfliktu u Národního muzea

13. 3. 2023

Jsou věci, kterým nerozumím. Již ve starověku byla praxe, že nepřítel po dobití hradu, pevnosti či města v něm strhnul vlajku poraženého a vyvěsil vlajku svou. Před lety na vrcholu krvavé bitvy o severosyrské město Kobani bylo možné jen podle vlajek určit, že sever a střed města stále drží kurdští vlastenci, a jih, západ a východ města i za pomoci našich zbraní dobili bojovníci fašistického Islámského státu. Později byli bojovníci Islámského státu donuceni k ústupu. Podobně v létě 2021 v Afghánistánu vítězní Talibánci v obsazených městech včetně Kábulu vyvěšovali své bíle vlajky. Nešlo o vlajky kapitulace, jak si někteří neznalí mysleli.

Stalo se, že 24. února 2022 Rusko zaútočilo na Ukrajinu, do ČR začaly proudit zástupy ukrajinských občanů z území nezasažených válkou, český premiér Petr Fiala začal prohlašovat: »Jsme ve válce!« a na významných budovách Česka se začaly objevovat ukrajinské vlajky. Usoudil jsem z toho, že ukrajinští vojáci dobili mimo jiné v Praze budovu Opery, Rudolfina, Národního muzea, dokonce i komplex budov Senátu Parlamentu České republiky. Na místo vlajky ČR a EU jsem tam viděl vlajku Ukrajiny na vlastní oči. Podobné zprávy přicházely i z jiných regionů ČR. Podle vyvěšených vlajek bylo zřejmé, že ukrajinští ozbrojenci dobili hrady Karlštejn, Křivoklát, Zvíkov a další. Těžko říci, co dělala Armáda ČR. Jeden plukovník mně nejprve řekl: »Drž hubu!« a poté tiše sdělil, že čekají na rozkaz a že si nepřeje být jmenovaný.

Časem se torzu české armády, naší ministryní války prakticky odzbrojené (oficiálně se tomu říká vojenská pomoc Ukrajině), přece jen začalo dařit. Z většiny významných budov ČR ukrajinské vlajky buď zcela zmizely, nebo byly doplněny vlajkami českými. Zkrátka a dobře, Ukrajinci jsou tam na návštěvě a nejde o ledajaké návštěvy řadových vojáků. Jen na budově Národního muzea zůstává ukrajinská vlajka.

To se nelíbí mnoha občanům ČR, podle vlády dezolátům. Nelíbilo se to ani účastníkům tříhodinové, asi stotisícové protidrahotní a proticenzurní demonstrace nespokojených občanů ČR v sobotu 11. března v Praze na Václavském náměstí. Po jejím skončení malá skupina demonstrantů vyrazila k Národnímu muzeu žádat odstranění tamní ukrajinské vlajky s tím, že Národní muzeum musí zůstat české. Narazili jednak na skupinu dobře placených provokatérů, jednak na policejní těžkooděnce, kteří k překvapení kdekoho bránili ukrajinskou vlajku, resp. okupaci Národního muzea ukrajinskými ozbrojenci. Takový prý dostali rozkaz. Jsme prý sice demokratická společnost, ale občany bránící svobodu a demokracii v ČR šikanujeme a v zájmu zachování ukrajinské okupace Národního muzea dokonce zatýkáme.

Co se tam přesně všechno stalo, či nestalo, nevím. Zatčení a odvedení 18 demonstrantů v poutech je ale podivné. Nerozumím tomu. To dělá česká policie?

Autor: 
Ing. Jan Zeman CSc.
Zdroj: 
MO KSČM Praha 13