Jaké bylo zastupitelstvo MČ Prahy 13 dne 29. 3. 2023?

20. 4. 2023

Je trochu otázka, zda psát o zastupitelstvu, které se včetně procedurálních bodů „sfouklo“ za 40 minut a nemělo atraktivnější bod. Něco málo snad přece.

Rozpočtový výhled MČ Praha 13 připomíná rutinu. S jeho podobou nelze mnoho dělat. Chápu upozornění pana starosty, že ho snad několikrát předělávali, neboť se pořád mění ceny paliv a energie. Chápu, že nejistoty jsou do budoucna velmi vysoké a že vlastní zdroje Prahy 13 dochází. Jedno však dlouhodobý výhled hospodaření Prahy 13 ukazuje průzračně – obrovskou závislost Prahy 13 na dotacích z rozpočtů vyšších stupňů, zejména z rozpočtu hlavního města Prahy. Diskuse k němu nebyla, opozice ho nepodpořila.

Málo zajímavé byly i rozpočtové změny. Podpořila je jen koalice + SPD.

Personální změny ve výborech se schvalovali hromadně, aniž by bylo řečeno, který zastupitel do kterého výboru je volen.

Dál už se schvalovaly drobné hospodářské operace a zejména věcná břemena, početný, ale zpravidla nekonfliktní blok bodů.

Kupodivu bez diskuse byla vzata na vědomí výroční školská zpráva. V interpelacích jsem se ptal, jak je na tom Praha 13, pokud jde o přípravu na stav nouze, vzhledem k prudce se zhoršující mezinárodně politické situaci. Odpověď jsem nedostal. Údajně velmi špatně, tak to aspoň cvrlikají vrabci na střeše radnice.

Na podivnosti kolem realizace obnovy elektrických rozvodů na sídlišti Velká Ohrada a snesení parkoviště v Janského ulici u konečné autobusu Velká Ohrada mi bylo dáno za pravdu. S veřejnou zelení zachází realizující firma zle, místo dvou dnů je příkop také dva týdny. Snesené parkoviště má být obnoveno na náklady investora, tj. hlavního města Prahy. Kromě prý nutné obnovy elektrických rozvodů se tak umožní motoristům nabíjet své elektromobily.

Autor: 
Jan Zeman
Zdroj: 
Místní organizace KSČM Prahy 13