Jaké bylo zastupitelstvo MČ Praha 13, konané dne 19. 10. 2022?

20. 10. 2022

Jaké bylo zastupitelstvo MČ Praha 13, konané dne 19. 10. 2022?

Samozřejmě, v první řadě ustavující nové či spíš staronové vedení MČ Praha 13.

Volby překreslili politickou mapu Prahy 13. Ze zastupitelstva vypadli zastupitelé za STAN, oslabili zelení a piráti (z 11 na 6), nově se objevili zastupitelé za Praha 13 sobě (4 mandáty), za Sen 21 pro Prahu 13 + Společnost proti developerské výstavbě (4 mandáty) a SPD + Trikolóra + nezávislí pro Prahu 13 (2 mandáty). ODS má nyní 11 zastupitelů (měla 13), ANO 2011 má 6 zastupitelů (mělo 5 mandátů), Společně pro Prahu 13 (TOP-09 + KDU-ČSL) má 2 mandáty. V minulém volebním období měla TOP-09 3 mandáty a KDU-ČSL + STAN také 3 mandáty.

Někdejší koalici tvořila ODS, ANO 2011 a KDU-ČSL + STAN. Novou koalici tvoří ODS, ANO 2011 a TOP-09 - KDU-ČSL, resp. reálně jen TOP-09. Lze tudíž říci, že nová koalice se jen minimálně liší od té předchozí. Nejen politicky, ale také personálně, zvláště pokud jde o zvolené vedení Prahy 13.

Po ověření získaných mandátů a zvolení mandátového, návrhového a volebního výboru následovala volby vedení Prahy 13. Starostou byl opět zvolen David Vodrážka (ODS), místostarosty Petr Zeman, David Zelený (oba ODS), Marcela Plesníková (ANO 2011) a nově i Ivana Todlová (TOP-09). Mám za to, že zřízení funkce čtvrtého místostarosty nebylo nutné, navíc Todlová je známá svým mlčením na zastupitelstvech předchozích volebních období.

Poté se volily výbory. Funkce předsedů a místopředsedů obsadili zastupitelé nové koalice s výjimkou předsedy Kontrolního výboru, do které byl zvolen pirátský zastupitel Murňák. Do zastupitelstva hlavního města zvolen nebyl a tak se prý musí nějak živit. Také zbývající tři členové finančního a kontrolního výboru byli zvoleni z řad koaličních zastupitelů. U ostatních sedmi výborů zůstala místa řadových členů neobsazena. Zřejmě se o nich bude ještě s opozicí vyjednávat. Tajemníky výborů tvoří vyšší úředníci úřadu Prahy 13.

Za podivné považuji rozhodnutí, že v zastupitelstvu Prahy 13 bude plných dvanáct uvolněných zastupitelů, stejně jako v minulém volebním období. Návrh na 12 uvolněných ale prošel na zastupitelstvu bez diskuse a jednomyslně. V některých případech jde zjevně o pašalíky pro někoho.

Následovalo ještě schvalování rozpočtového provizoria pro rok 2023. Mám za to, že to mohlo počkat na prosincové zastupitelstvo. Mnozí nováčci tím byli zjevně zaskočeni a odmítli jej podpořit.

Tím ustavující zastupitelstvo po dvou hodinách skončilo Tedy, následovalo ještě focení.

 

Autor: 
Ing. Jan Zeman, CSc
Zdroj: 
ZO KSČM Praha 13